Люба Цанова Люба Цанова

ТИЙМБИЛДИНГ 

Чрез тиймбилдинга Ви даваме идеалната възможност да създадете или да поддържате високо функциониращи екипи, които да бъдат мотивирани, сработени и позитивно предразпожени в условията на Вашата организация.  

Всеки един човек е важна част от постигането на мисията и производителността на дадена организация, която от своя страна пък е място за реализация и „сбъднатост“ на всеки човек като личност и професионалист. 

 

В процеса на тиймбилдинг осигуряваме на участниците максимална доза забавление, подпомагаме креативността, добрите взаимодействия, положителната нагласа към работния процес; 

Спомагаме за преоткриването на онези ресурси на хората, които им дават спокойствие, баланс и значимост в професионален, а понякога и в личен аспект. 

 

Кога да направите тиймбилдинг на екипа или организацията си? 

  • Когато искате да подобрите или да изградите отношенията и взаимодействията на хората, които работят във Вашата организация; 

  • Когато искате да повишите мотивацията и продуктивността на служителите; 

  • Имате желание да подарите незабравими часове на хората, които работят за Вас, като „комплимент“ за тяхната отдаденост на работното място; 

  • Желаете да разрешите през положителни емоции дадено предизвикателство, появило се във взаимоотношенията, организацията, производителността или др.; 

  • Мотивирани сте да предотвратите „професионалното изгаряне“ на Вашите служители; 

  • Преминали сте дадени промени или трусове на работното място; 

  • Служителите Ви работят в напрегната динамика на работното място; 

  • Имате нужда от нови идеи и визии, които да внедрите във Вашата организация; 

  • Когато имате нужда служителите да се свържат по-добре с мисията, целите и принципите на Вашата организация; 

  • Имате заявена нужда от  Вашите служители. 

 

Какво Ви предлагаме? 

  • Готовност за провеждане на обучителна част по компетенция, внедрена в тиймбилдинг формата; 

  • Разработване на индивидуална програма, позована на Вашите нужди и заявки; 

  • Дизайн и обосновка на изготвената програма; 

  • Оптимално провеждане на програмата с предварително зададения фокус на събитието; 

  • Допълнителна логистика, избор на местоположение, кетъринг и всичко необходимо като оформление, за да се получи още по-незабравимо Вашето събитие. 

 

Примерни формати: 

  • Стратегически модули 

  • Спортен тиймбилдинг 

  • Среща на талантите  

  • Приключенски игри 

  • Релакс 

  • Сред природата и др. 

 

Място на провеждане 

  • На открито 

  • На закрито 

  • Смесен тип 

Read More
Люба Цанова Люба Цанова

КОУЧИНГ - КАКВО Е ТОВА? 

С коучинга сами създавате грандиозния вариант на своята най-вдъхновяваща визия, работите за постигане на успех и непрекъсната реализация на цели, които отговарят най-много на вашите най-значими ценности. 

По същество коучингът е диалог между вас и вашия коуч. Въз основа на него, с помощта на различни техники, имате възможността да добиете нов поглед върху определени ситуации, реакции, действия, мисли или чувства. В този продуктивен и ориентиран към резултатите контекст, коучингът ви осигурява достъп до това, което вече знаете, насърчава ви и ви помага в намирането на отговори, които дават повече опции. Партнира ви в разглеждането на тези опции и в изграждането на най-благоприятния за вас план за действие. 

 

ВАЖНО Е ДА ЗНАЕТЕ 

Лайф Коучът не е учител! Той следи за характерни ваши черти, подготвя ви за нови действия, работи заедно с вас за предприемането на нови, по-успешни действия. 

Лайф Коучът е ваш партньор! Работи с вас да изясните намерения, приоритети, цели; да разработите план за действие; да установите кое е важното за Вас. Прави ви способни да поемете контрол върху живота си; 

Лайф Коучът ви превежда през детайлен процес! Започвайки с необходимостта да преосмислите позицията си за това кой всъщност сте, преминавайки през начертаване на вашите приоритети и достигане до крайната цел – вземане на категорично и съзнателно решение относно бъдещето, което искате да създадете. 

 

МОЖЕМ ДА СМЕ ВИ ПОЛЕЗНИ, АКО ИСКАТЕ 

-да подобрите баланса в живота си; 

-да разберете какво ви липсва, за да се чувствате щастливи, удовлетворени и реализирани; 

-да повишите своята осъзнатост, устойчивост и умение за самоуправление в различни ситуации; 

-да имате по-голяма мотивация за постигането на дадена цел; 

-да управлявате нагласите си, за да се чувствате сигурни и уверени в себе си; 

-да разберете кои са вашите силни страни и как можете да ги използвате в живота си; 

-да се развиете в професионален план; 

-да развиете умение да отстоявате себе си, да бъдете по-активни в дадена насока, да вземате по-добрите за вас решения, да подредите ценностите, приоритети си и др. 

-да изпитате нещо ново, позитивно и зареждащо, дори и без да знаете понякога какво; 

-да повишите своето самочувствие, увереност и позитивна самооценка; 

-да подобрите взаимоотношенията си с партньора; 

-да направите промяна в интимен, личен, професионален или здравословен план и др. 

 

НИЕ ВИ ПОМАГАМЕ:  

🎯 да идентифицирате и конкретизирате целите си в личен и професионален аспект, както и тяхната стратегия за постигането им възможно най-бързо и лесно; 

🎯да придобиете различна перспектива за проблемите, с които се сблъсквате и техните решения; 

🎯да се преборите с бариерите, които ви пречат да постигнете желания успех; 

 

КАКВО НЕ ПРАВИ ЛАЙФ КОУЧЪТ 

Коучингът се основава на вярването, че всеки човек е експерт в своя собствен живот и разполага с необходимите ресурси да постигне целите си. Затова Лайф Коучът не дава съвети или готови отговори и решения, а чрез въпроси, различни методи и подходи ви помага сами да стигнете до тях. 

Успешният коучинг се базира най-вече на желанието за промяна от страна на клиента и неговата ангажираност към нея. 

Read More
Люба Цанова Люба Цанова

ЗА КАКВО ПОМАГАТ СЕМЕЙНИТЕ КОНСТЕЛАЦИИ ?

Семейните констелации са подход в психотерапията, основан на идеята, че проблемите в един човек или система често са свързани с динамиката в семейството. Този метод помага да се разберат и разрешат трудности чрез визуализация на системната динамика. Ето какво предоставят семейните констелации: 

 

  • Откриване на семейни патерни 

С констелациите  може да се видят и разберат семейни патерни* и динамики, които влияят на индивида. Този процес помага да се разбере коренът на проблемите. 

 

  • Идентификация на недовършени дела 

Често констелациите разкриват недовършени дела или неизразени емоции в семейството, които продължават да оказват влияние върху живота на индивида. 

 

  • Разрешаване на конфликти 

Чрез визуализация на системната динамика, семейните констелации могат да помогнат в разрешаването на конфликти и създаването на по-здрави взаимоотношения. 

 

  • Подпомагане на самооткриването 

Процесът  може да бъде интроспективен и да помогне на индивида да открие и разбере по-дълбоки аспекти от себе си. 

 

  • Създаване на посоки за развитие 

Чрез идентификацията на семейни патерни и разрешаването на проблемите в тях, семейните констелации помагат в създаването на посоки за лично и емоционално развитие. 

 

Семейните констелации са иновативен метод, който може да бъде полезен за тези, които търсят разбиране и решение на сложни семейни и емоционални предизвикателства. 

 

*Патерни – заучени вредни поведения, за които дори да знаем, че ни вредят, пак ги правим, защото не сме научени на друго. 

 

Read More
Люба Цанова Люба Цанова

ЩО Е ТО СХЕМА ТЕРАПИЯ? 

За кого е Схема терапията? 

За хора с личностни разстройства, тревожности, депресия, мотивирани да променят в дългосрочен план начина си на живот, да подобрят отношенията си с другите. 

 

Как помага Схема терапията? 

Схема терапията ни подпомага в осмислянето на личностните  проблеми. Терапевтите организират по разбираем начин процеса на  проследяване на схемите от ранното ни детство до наши дни, поставяйки акцент върху междуличностните отношения.  

С напредване на терапевтичния процес ние  

  • развиваме способност да идентифицираме схемите си; 

  •  разбираме как да се свържем с неудовлетворените си нужди; 

  •  учим се да намираме адаптивни начини за удовлетворяването им към настоящия момент. 

 

Какво трябва да знаем за СХЕМАТА: 

Схемите са стабилни и трайни модели от спомени, емоции, убеждения и телесни усещания. Те управляват нашето поведение и начина, по който интерпретираме света и отношенията си с околните. Те са и причината да реагираме или не в определени ситуации, да се държим по начин, който нараняваме себе си или другите.  

Схемите трудно се променят. Те не следват логиката, защото се съхраняват в емоционалната част на мозъка, в така наречената „амитдала“. Ако дадена емоционална нужда (например любов, привързаност, внимание, съпричастност, напътствие, защита, приемане и др.), по една или друга причина, не е била удовлетворен в детството ни, ние затвърждаваме негативно вярване за себе си (модел), което влияе на гледната ни точка за света и като възрастни.  

Първоначално тези схеми се появяват в детското ни съзнание като защитна мярка за справяне с непознатия свят. По този начин схемите (вярванията ни за себе си), пренесени в зряла възраст, оказват неблагоприятно влияние при справянето с житейските ситуации. Подобно на капани, тези модели засилват отрицателните ни мисли и чувства. Твърдения като „Аз съм пълен провал!“; „Има нещо сбъркано в мен“; „Никой не се интересува от мен“, „Нещо лошо ще се случи“; „“Хората ще ме изоставят“ ; „Никога няма да бъда достатъчно добър“, „Аз съм непривлекателен“; „Никой не ме обича“; „Не заслужавам да бъда обичан“ и т.н., ни карат да се чувстваме неподготвени за справяне с конфликтни или емоционално натоварени ситуации.  

Кои са тези схеми? 

Схема терапията групира емоционалните потребности в пет области, в които се включват 18 схеми. Петте области са и съответните им схеми са: 

 

Към областта на ОТХВЪРЛЯНЕ принадлежат схемите -  Нестабилност, Злоупотреба, Емоционална депривация, Дефектност и Социална изолация 

 

Към областта на НАРУШЕНА АВТОНОМНОСТ принадлежат схемите - Зависимост, Уязвимост към увреда или болест, Неразвит Аз и  Провал 

 

Към областта на НАРУШЕНИ ГРАНИЦИ принадлежат схемите -  Превъзходство/Грандиозност и Недостатъчен самоконтрол 

 

Към областта на ОРИЕНТИРАНОСТ КЪМ ДРУГИТЕ принадлежат схемите - Подчинение, Саможертва и Търсене на одобрение 

 

Към областта на СВРЪХБИТЕЛНОСТ принадлежат схемите -  Негативизъм/Песимизъм, Свръхконтрол, Безмилостни стандарти и Наказателност 

 

Какво да очаквате от терапевтичната сесия? 

Всяка терапевтична сесия е различна по своето съдържание и то зависи от личностния ни напредък. Обикновено първата стъпка е свързана със създаването на връзка на доверие и идентифициране на основните ни схеми и модове (поведението и начините, които сме установили за себе си за справяне със схемите), както и съотнасянето им с основната проблематика.  

В терапевтичния сеанс, специалистът прилага разнообразни техники, стремейки се да дезактивира схемите, „поправяйки“ наученото в ранния ни житейски опит. 

Read More
Люба Цанова Люба Цанова

ПСИХОДРАМАТА: терапия на преживяването, действието, спонтанността и креативността 

Какво е психодрама? 

Психодрамата е преживелищна терапия (работи с лични преживявания), с помощта на която успяваме да се докоснем до онези чувства и емоции, които са ключови за откриване на причините на даден проблем.  

Психодрамата е възможност да експериментираме в живота, без да бъдем наказани за грешките си след това. Подпомага личното ни израстване чрез симулиран директен опит, осъществен в защитено пространство.  

Психодраматичната работа повишава чувствителността към собствените ни преживявания и разбирането за себе си. Експресира блокираните ни емоции. Води към осъзнаване и изследване на вътрешните ни конфликти или потиснати желания и фантазии. Интегрира изтласкани съдържания. Подпомага развиването на способността ни за емпатия и реалистично възприемане на другите и експериментиране с нови нагласи и поведения. Усъвършенства уменията ни за общуване. 

Психодрамата е метод за индивидуална или групова терапия. Съсредоточавайки вниманието ни Тук и Сега, тя разширява хоризонтите ни - слиза по спиралата на миналото, изкачва се отново към настоящето и чертае проекции в бъдещето. 

В центъра на психодрамата стои спонтанната игра, по време на която, през тялото и чрез действието, се учим да познаваме себе си (скрити чувства, потиснати емоции, несъзнавани травми), да проверим реалността си (да „влезем в обувките“ на другия, да се погледнем през очите на околните) Насърчава ни в границите на защитено пространство и групова подкрепа да изпробваме по-ефективно поведение, да реинтегрираме новото познание и успешно да го прилагаме в живота. Есенцията на спонтанността е да се действа по-скоро в съгласие с изискванията на момента отколкото по навик. 

 

Какви са ползите от псдиходрамата? 

 

  • Помага ни да осъзнаем проблемите си; 

  • Дава ни възможност да изследваме различни решения; 

  • Подобрява нашето себепознание; 

  • Помага ни да разберем чувствата на другите хора; 

  • Повишава самоувереността ни; 

  • Повишава креативността ни; 

  • Помага ни да бъдем по-спонтанни; 

  • Помага ни да живеем в настоящето. 

 

Какво се случва по време на психодраматичния процес? 

 

По време на психодраматичния процес, с помощта на терапевт, чрез действие (ролева игра) на сцената се пресъздават сегашни, минали или очаквани житейски роли и ситуации. Според Джейкъб Морено (създателят на психодрамата), изиграването на проблемите има много по-голям терапевтичен ефект, отколкото ако само се говори за тях.  

Съдържанието е фокусирано върху личностни проблеми, представени като заявка на член на групата, избран с помощта на психодраматични техники. То “оживява” на сцената под формата на ролева игра, в която се възпроизвеждат в драматичен акт значими житейски събития, играят се сцени, които са свързани с конкретна проблемна ситуация на протагониста (лицето, поставило лична тема). 

Част от членове на групата биват избрани да изпълнят поддържащи роли в живота на протагониста. Останалите членове са публиката.  

Терапевтът със своите знания и умения асистира случването на промяната, използвайки подходящи психодраматични техники (размяна на ролите, монолог, огледало, дублиране). С помощта на тези техники участниците в групата влизат в необичайни роли, които ги насърчават към действие, взаимодействие, комуникация, спонтанно изразяване на чувствата, проверка на реалността и израстване на личността.   

Действието приключва с прозрение и катарзис, а резултатът е постигнатата цел в заявката на протагониста. 

В психодраматичния процес изключително въздействие върху групата оказва споделянето на чувствата и емоциите, които са се появили в участниците по време на сесията. Споделянето се случва непосредствено след приключване на действието и се изразява в даване на обратни връзки от участие в роля, през идентификация (свързване с динамиката на процеса) и чрез личния опит. 

 

ВАЖНО Е ДА СЕ ЗАНАЕ, че личното ни пространство е напълно защитено от правилата, гарантиращи защитена среда на психодраматичния процес: 

 

  • Дискретност и конфиденциалност;   

  • Споделяне на чувства, а НЕ на мнения и оценки; 

  • Всеки участва в процеса дотолкова, колкото сам прецени и си взема от тренинга толкова, колкото има нужда. 

Read More
Люба Цанова Люба Цанова

ЗАЩО да се доверим на СЕМЕЙНАТА ТЕРАПИЯ? 

Семейната терапия е вид психотерапия. Тя помага на членовете на семейството да се разбират по-добре, да се подкрепят и да работят заедно в трудни ситуации. 

Според семейните терапевти, динамиката в едно семейство е взаимосвързана и отделните проблеми често отекват в цялата система. Този тип терапия може също така да адресира към индивидуални психични проблеми, които могат да засегнат цялото семейство, като тревожност, хронични заболявания, депресия и употреба на вещества.  

Семейната терапия се фокусира върху това как членовете на семейството могат да се справят с трудностите на отделния член на семейството. Тъй като тази форма на лечение е насочена към комуникацията, членовете на семейството могат да се научат как по-добре да споделят своите мисли и нужди и да разрешават конфликти по начин, който е по-малко вероятно да навреди на взаимоотношенията, как да се справят с интензивните емоции, породени от случващото се. 

 

КОГА да се обърнем към семеен терапевт? 

Той може да помогне при много и различни проблеми: 

 

  • Поведенчески проблеми при деца или тийнейджъри; 

  • Промени в семейството; 

  • Проблеми с комуникацията; 

  • Смърт на любим човек; 

  • Развод, раздяла или брачни проблеми; 

  • Конфликтите родител-дете; 

  • Проблеми между братя и сестри; 

  • Проблеми с родителстването;  

  • Стресови събития или големи промени в живота; 

  • Травма. 

 

Семейният консултант е неутралният посредник в терапевтичния процес. Неговата роля е да осигури безопасно пространство за открито изразяване на мисли и емоции между членовете на семейството. Той идентифицира комуникационни модели, разкрива основните проблеми и насочва семейството към по-здравословни взаимодействия и решения. 

 

КАКВИ СА ПОЛЗИТЕ от семейното консултиране? 

 

  • Подобрена комуникация 

Ефективната комуникация е в основата на всяка здрава връзка. Семейното консултиране помага на членовете на семейството да научат умения за активно слушане, да се изразяват уверено и да се разбират по-дълбоко. Подобрената комуникация насърчава емпатията и намалява недоразуменията, което води до по-хармонични взаимодействия и укрепване на връзките. 

 

  • Разрешаване на конфликти 

Всяко семейство се сблъсква с конфликти, вариращи от малки разногласия до големи кризи. Семейното консултиране въоръжава членовете с техники за разрешаване на конфликти, като набляга на компромиса, разбирането и намирането на общ език. Като адресират конфликтите проактивно, семействата могат да предотвратят ескалирането им в по-дълбоки и по-сложни проблеми. 

 

  • Укрепване на връзките 

Чрез семейно консултиране членовете на семейството могат да изследват споделени ценности, традиции и цели. Този процес помага за изграждането на по-силни връзки, повишава доверието и насърчава дълбокото чувство за принадлежност към семейната единица. По-силните връзки улесняват благоприятната среда, в която хората могат да процъфтяват. 

 

  • Индивидуално израстване 

Семейното консултиране не само се занимава със семейната динамика, но също така подпомага индивидуалния растеж и самосъзнанието. Като разбират своите роли в семейството, хората могат да работят по лични проблеми и да подобрят общото си благосъстояние. Личностното израстване обогатява колективния потенциал на семейството за устойчивост и адаптация. 

 

  • Проблеми в отношенията родител-дете 

Родителските предизвикателства, като различия в стиловете на родителстване, различия между поколенията и сривове в комуникацията, са чести причини семействата да търсят консултация. Семеен консултант може да помогне на родителите да разработят ефективни стратегии за подхранване на емоционалното и когнитивно развитие на децата си, засилвайки връзката родител-дете. 

 

  • Брачни конфликти и развод 

Брачните проблеми могат да окажат дълбоко въздействие върху цялото семейство. Семейното консултиране помага на двойките да подобрят връзката си, да възстановят интимността и да работят за помирение. В случаите на непреодолими различия, консултирането може да улесни по-плавния преход през развода, минимизирайки отрицателните му ефекти върху децата и семейната динамика. 

 

  • Смесени семейни предизвикателства 

Смесването на семейства от предишни бракове може да представлява уникално предизвикателство. Семейното консултиране помага на членовете да се ориентират в нови роли, да установят граници и да изградят доверие в структурата на смесеното семейство. Като насърчават хармонията и разбирателството, смесените семейства могат да образуват силни и сплотени връзки. 

 

  • Злоупотреба с вещества и пристрастяване 

Пристрастяването може да опустоши не само индивида, но и цялото семейство. Семейното консултиране предлага подкрепа, както на зависимия индивид, така и на членовете на семейството, като насърчава разбирането, състраданието и подхода на сътрудничество за възстановяване. Лечебният процес включва възстановяване на доверието и създаване на благоприятна среда за всички членове на семейството. 

 

Семейната терапия е възможност за по-добър и смислен живот в семейството. 

Read More
Люба Цанова Люба Цанова

EMDR Терапия

EMDR терапията е комплексен и силно въздействащ метод, който обединява много елементи от най-успешните терапевтични подходи, включително и дългосрочната психоанализа на Фройд. Този метод използва движенето на очите и други форми на ритмична стимулация -  потупвания с ръце и използване на гласа - по начин, който подпомага бързата работа на системата в мозъка, която преработва информацията. 

Благодарение на уникалната комбинация от елементи, EMDR терапията се фокусира не само върху създаващите проблеми чувства, но и върху мислите, физическите усещания и поведенията, свързани с тези чувства.  

 

EMDR терапията успешно лекува сложни психологични заболявания и проблеми: 

  • депресия; 

  • фобии и повтарящи се кошмари; 

  • посттравматично стресово разстройство; 

  • продължителна тъга. 

 

Според изследванията, от 84% до 90% от хората, преминали през EMDR терапията (жертви на изнасилване, на природни бедствия, на загуба на дете, на смъртоносно заболяване или на други травми), са се възстановили от посттравматичния стрес в рамките на три сесии. 

 

ПРЕДИМСТВАТА на EMDR терапията не се ограничават до третирането на последиците от преживяна травма. Тя се прилага широко при тези, които страдат от това, което д-р Шапиро нарича „малка“ травма, която често е резултат от неочаквани и обезпокоителни преживявания в миналото, които са отговорни за разрушителното поведение, тревожността и стреса в настоящето. 

Индивидуалните EMDR сесии могат да бъдат тежка работа, но след като приключат, те освобождават място за здравето - човек вече не трябва да се бори с чувствата си на отчаяние, вина, гняв или с непрекъснатите си деструктивни пориви.  

Голяма част от това, което се счита за психично разстройство, е резултат от начина, по който информацията се съхранява в мозъка. Лечението започва тогава, когато тази информация бъде отключена и й бъде позволено да се прояви. Така се задейства вродената способност на човека да се самолекува психологически, точно както тяло се самолекува, когато е физически наранено.  

Успехът на EMDR терапията не се ограничава само до хората, преживели травма, която може да бъде диагностицирана. Човешкият ум е сложен и понякога дори най-обикновено събитие може да остави незаличима следа в психиката и поведението. Почти всяко едно страдание (разстройство) води началото си от по-ранни преживявания, които също могат да бъдат излекувани. EMDR терапията достига до спомените за тези преживявания, но не се спира върху тях, а се фокусира и насочва към настоящето.  

Друго предимство на EMDR терапията е, че тя не разчита на медикаменти, с цел предизвикване на бърза психологическа промяна. Следователно, когато терапията се използва по правилен начин, тя не предизвиква продължителни, физически изнурителни, странични ефекти и възвръщаемост на симптомите, както често се случва при прекратяване на медикаментозното лечение. 

 

Историята на EMDR терапията започва един ден, когато Шапиро (д-р Франсин Шапиро) се разхождала в парка. Докато тревожни мисли прескачали в ума ѝ, тя движела очите си наляво-надясно и забелязала, че негативните ѝ чувства незабавно изчезнали. Надграждайки това откритие, тя прекарала следващото десетилетие в развиване на революционната терапия, така възхвалявана от организациите за кризисна интервенция и одобрявана от учените.“ 

 

Източник „EMDR Революционна терапия за преодоляване на тревожност, стрес и травма“ д-р Франсин Шапиро Марго Силк Форест 

Read More