ЩО Е ТО СХЕМА ТЕРАПИЯ?
За кого е Схема терапията?
За хора с личностни разстройства, тревожности, депресия, мотивирани да променят в дългосрочен план начина си на живот, да подобрят отношенията си с другите.
Как помага Схема терапията?
Схема терапията ни подпомага в осмислянето на личностните проблеми. Терапевтите организират по разбираем начин процеса на проследяване на схемите от ранното ни детство до наши дни, поставяйки акцент върху междуличностните отношения.
С напредване на терапевтичния процес ние
развиваме способност да идентифицираме схемите си;
разбираме как да се свържем с неудовлетворените си нужди;
учим се да намираме адаптивни начини за удовлетворяването им към настоящия момент.
Какво трябва да знаем за СХЕМАТА:
Схемите са стабилни и трайни модели от спомени, емоции, убеждения и телесни усещания. Те управляват нашето поведение и начина, по който интерпретираме света и отношенията си с околните. Те са и причината да реагираме или не в определени ситуации, да се държим по начин, който нараняваме себе си или другите.
Схемите трудно се променят. Те не следват логиката, защото се съхраняват в емоционалната част на мозъка, в така наречената „амитдала“. Ако дадена емоционална нужда (например любов, привързаност, внимание, съпричастност, напътствие, защита, приемане и др.), по една или друга причина, не е била удовлетворен в детството ни, ние затвърждаваме негативно вярване за себе си (модел), което влияе на гледната ни точка за света и като възрастни.
Първоначално тези схеми се появяват в детското ни съзнание като защитна мярка за справяне с непознатия свят. По този начин схемите (вярванията ни за себе си), пренесени в зряла възраст, оказват неблагоприятно влияние при справянето с житейските ситуации. Подобно на капани, тези модели засилват отрицателните ни мисли и чувства. Твърдения като „Аз съм пълен провал!“; „Има нещо сбъркано в мен“; „Никой не се интересува от мен“, „Нещо лошо ще се случи“; „“Хората ще ме изоставят“ ; „Никога няма да бъда достатъчно добър“, „Аз съм непривлекателен“; „Никой не ме обича“; „Не заслужавам да бъда обичан“ и т.н., ни карат да се чувстваме неподготвени за справяне с конфликтни или емоционално натоварени ситуации.
Кои са тези схеми?
Схема терапията групира емоционалните потребности в пет области, в които се включват 18 схеми. Петте области са и съответните им схеми са:
Към областта на ОТХВЪРЛЯНЕ принадлежат схемите - Нестабилност, Злоупотреба, Емоционална депривация, Дефектност и Социална изолация
Към областта на НАРУШЕНА АВТОНОМНОСТ принадлежат схемите - Зависимост, Уязвимост към увреда или болест, Неразвит Аз и Провал
Към областта на НАРУШЕНИ ГРАНИЦИ принадлежат схемите - Превъзходство/Грандиозност и Недостатъчен самоконтрол
Към областта на ОРИЕНТИРАНОСТ КЪМ ДРУГИТЕ принадлежат схемите - Подчинение, Саможертва и Търсене на одобрение
Към областта на СВРЪХБИТЕЛНОСТ принадлежат схемите - Негативизъм/Песимизъм, Свръхконтрол, Безмилостни стандарти и Наказателност
Какво да очаквате от терапевтичната сесия?
Всяка терапевтична сесия е различна по своето съдържание и то зависи от личностния ни напредък. Обикновено първата стъпка е свързана със създаването на връзка на доверие и идентифициране на основните ни схеми и модове (поведението и начините, които сме установили за себе си за справяне със схемите), както и съотнасянето им с основната проблематика.
В терапевтичния сеанс, специалистът прилага разнообразни техники, стремейки се да дезактивира схемите, „поправяйки“ наученото в ранния ни житейски опит.